Dnia 18 października w naszej szkole obchodziliśmy "Dzień owoców i warzyw".
Regularne jedzenie warzyw i owoców wpływa pozytywnie na zdrowie. Korzyści, jakie daje, są wszechstronne:
• może przeciwdziałać rozwojowi różnych chorób (nowotworów, chorób układu pokarmowego i krążenia)
• wspomaga leczenie, np. nadwagi i otyłości
• wspiera pracę układu odpornościowego
• spowalnia procesy starzenia się organizmu
• korzystnie wpływa na wygląd sylwetki, cery i włosów
• poprawia samopoczucie.
Dnia 17 października 2024r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.
Uczniowie klasy I wiedzą i potrafią zdrowo i smacznie odżywiać się.
Dnia 2 października 2024r. odbyło się spotkanie Pierwszaków z Funkcjonariuszami Komendy Policji w Krzeszowicach.
19 września 2024r. Uczniowie klasy I poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Dnia 15 października 2024r. uczniowie z klasy 2 wykonywali sałatkę owocową. Zaczęliśmy od przygotowania miejsca i umycia rąk. Następnie dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do obierania, krojenia, wyciskania. Owocowe sałatki nie tylko cieszyły oko ale również były bardzo smaczne.
24 września 2024 r. Zastępca Wójta Gminy Jerzmanowice - Przeginia Pan Marcin Kyc uczestniczył w uroczystej gali wręczenia umów o partnerstwie w projekcie „Małopolski program wspierania uczniów”.
W imieniu Wójta Pan Marcin Kyc odebrał umowę partnerską z rąk Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jana Tadeusza Dudy oraz Małopolskiej Kurator Oświaty Gabrieli Olszowskiej.
Realizatorem projektu jest Departament Edukacji przy wsparciu Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz organów prowadzących szkoły. Obejmie dwie szkoły z naszej Gminy:
Celem projektu jest wsparcie uczniów zdolnych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej lub wykazujących syndrom nieadekwatnych osiągnięć. Program ten obejmie również rodziców, opiekunów i nauczycieli, oferując wsparcie merytoryczne i warsztaty.
Małopolski program wspierania uczniów, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego +, Priorytetu FEMP.06 Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego w ramach programu Funduszy Europejskich dla Małopolski 2021-2027.
Za nami pierwszy miesiąc nauki i pierwszy miesiąc zajęć rozwijających kreatywność uczniów.🌍👀☘️📚📒🔍Na zajęciach uczniowie wykonywali różne, kolorowe doświadczenia. Sprawdzaliśmy co to jest napięcie powierzchniowe, badaliśmy właściwości wody czy świetnie się bawiliśmy, wykonując ciecz nienewtonowską. Poniżej kilka zdjęć z zajęć
Dnia 27 września 2024r. uczniowie oraz przedszkolaki obchodzili Światowy Dzień Jabłka. Wszyscy w tym dniu zajadali się zdrowymi, soczystymi jabłuszkami. Była to akcja prozdrowotna, której celem było zachęcanie uczniów do spożywania jabłek, a także spopularyzowanie zalet tego owocu.
Z okazji Dnia Języków Obcych uczniowie naszej szkoły w dniu 26.09.2024r. zabrali nas w niezapomnianą podróż po krajach Europy. Każda klasa przygotowała flagę wylosowanego kraju i przywitała się w swoim języku. Na uwagę zasługują przygotowane przez uczniów stroje i przekąski.
Pierwszy przystanek odbył się we Włoszech. Kolejny w Belgii, gdzie skosztowaliśmy belgijskiej czekolady. Następnie odwiedziliśmy Francję i Czechy. Kanałem La Manche udaliśmy się do Wielkiej Brytanii, gdzie mogliśmy posmakować brytyjskich chipsów Walkers. Potem była Hiszpania i pyszne churros. Odwiedziliśmy również Grecję. Naszą podróż zakończyliśmy w Niemczech - u naszych zachodnich sąsiadów.
Kolejnym punktem Dnia Języków Obcych był Quiz sprawdzający ogólną wiedzę naszych uczniów w kategoriach: LICZEBNIKI, PAŃSTWA, JEDZENIE, TRADYCJE, STOLICE i ZABYTKI. Każda klasowa drużyna otrzymała z rąk pani Dyrektor dyplom.
Na koniec wszyscy razem uczciliśmy dzisiejsze wydarzenie tańcem przy znanych utworach. Uśmiechom nie było końca :).
Uczniowie naszej szkoły dołączyli do Ogólnoświatowej Akcji Sprzątania Świata, która przypada na 3 tydzień września. Wspólnie posprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły jak również teren poza nią. Zaangażowanie naszych uczniów było ogromne, a efekty zdumiewające. Zebraliśmy 12 worków śmieci z najbliższej okolicy. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w akcje sprzątania.🙂 Poniżej fotorelacja z dzisiejszej akcji.
19 września 2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. KEN w Czubrowicach miała miejsce kolejna, XIII edycja Narodowego Czytania. Książką wybraną na ten rok został Kordian Juliusza Słowackiego, dramat romantyczny napisany podczas paryskiej emigracji naszego wieszcza. Jest to opowieść o nierównej walce Polaków z systemem carskim i okrutnym zaborcą rosyjskim. Jej najważniejszym przesłanie głosi, że wolność i niepodległość wymaga bezinteresownego działania i poświęcenia. Młody podchorąży Kordian, w poczuciu odpowiedzialności za ojczyznę, decyduje się na nieudany zamach na cara Rosji. Przegrywa z własnym lękiem i wątpliwościami, ale jego czyn staje się aktem bohaterstwa i odwagi młodego człowieka.
Reprezentanci klas 4-8 podjęli się przeczytania wybranych fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego i uczynili to znakomicie mimo jego wysokiego stopnia trudności. Bohaterstwo Kordiana i jego duchowe dojrzewanie stało się także tematem dyskusji wśród naszych uczniów. Dziękujemy Pani Dyrektor za słowo wprowadzenia do Narodowego Czytania, pani Joannie Błyskuń za pomoc w przygotowaniu dekoracji oraz wszystkim pozostałym, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu wydarzenia.
Serdecznie zapraszamy do udziału w małopolskim konkursie plastycznym pt. „Pejzaż Zwierzyniecki”.
Konkurs plastyczny „Pejzaż Zwierzyniecki” to zaproszenie dla dzieci i młodzieży mieszkających w Małopolsce do artystycznej interpretacji krajobrazów naszej dzielnicy. Wystarczy stworzyć pracę plastyczną w formacie A3, która będzie inspirowana Zwierzyńcem.
Mamy nadzieję, że konkurs będzie okazją dla uczniów do odkrywania nowych perspektyw i wyrażania swojej indywidualności. Zachęcamy do tego, aby młodzi artyści sięgnęli głębiej i stworzyli prace, które będą odzwierciedleniem ich unikalnego spojrzenia na Zwierzyniec.
Ważne informacje:
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 3-18 lat mieszkających w Małopolsce: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawwych, przedszkoli, uczestników zajęć w instytucjach kultury i osób indywidualnych.
Prace należy dostarczyć do dnia 15 listopada 2024 r. osobiście (od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 16:00) lub pocztą:
Klubu Kultury Przegorzały
ul. Kamedulska 70
30-252 Kraków
Prace będą ocenione w pięciu kategoriach wiekowych.
Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. Regulamin konkursu plastycznego Pejzaż Zwierzyniecki 2024: https://przegorzaly.dworek.eu/.../regulamin-Pejzaz...
Nadesłanie pracy oznacza akceptację regulaminu.
Prace powinny zostać opatrzone metryczną konkursową (wzór do pobrania na stronie)
Harmonogram konkursu:
15 listopada 2024 – ostateczny termin przyjmowania prac konkursowych
do 1 grudnia 2024 – publikacja wyników konkursu na stronie
13 grudnia 2024 – wernisaż wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród (o dokładnej godzinie uczestnicy zostaną poinformowani mailowo lub telefonicznie)
do 31 marca 2025 – możliwość odebrania nagród (nieodebranych w czasie wernisażu) osobiście w biurze Klubu Kultury Przegorzały. Uprzejmie informujemy, że nieodebranych nagród nie wysyłamy pocztą.
Fundatorem nagród jest Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec.
W dniu 16.09.2024r. uczniowie IV i V klasy wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Muzeum Agatów w Rudnie. Najpierw zobaczyliśmy film w sali multimedialnej – dowiedzieliśmy się, że Rudno leży na wygasłym wulkanie. Potem podziwialiśmy pokaźną wystawę kamieni (agaty, kwarce, kalcyty itd.). Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty lepienia z gliny, a także wizyta w pracowni agatów. Pan Witold pokazał nam jak się przecina i poleruje agaty. Ostatnim i dla dzieci chyba najważniejszym punktem wycieczki było wyjście na pole agatowe, gdzie każdy mógł sam poszukać pięknych okazów. Zmęczeni szukaniem kamieni mogliśmy upiec na ruszcie kiełbaskę, która w przepięknych okolicznościach przyrody smakowała wyjątkowo.
Dziękujemy Pracownikom Muzeum Agatów w Rudnie za miłe przyjęcie, przekazaną nam wiedzę.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi serdecznie zaprasza dzieci i młodzież ze szkół podstawowych do udziału w V edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pn. „Odpoczywaj na wsi”.
Celem konkursu jest m.in. promowanie wśród uczniów wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego, kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich, a także popularyzacja twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych w następujących kategoriach wiekowych:
Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami szkoły podstawowe oraz Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
Zadaniem konkursowym jest wykonanie indywidualnej pracy plastycznej na papierze w formacie A 3 w dowolnej technice (np. rysunek, malarstwo, grafika) na temat wypoczynku na polskiej wsi, w szczególności z uwzględnieniem walorów naturalnych, dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz różnorodności przyrodniczej obszarów wiejskich.
Konkurs rozpoczyna się 9 września 2024 r. Komisja szkolna przekazuje wybrane prace laureatów etapu szkolnego do właściwego ze względu na położenie Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w terminie do 7 października 2024 roku (decyduje data wpływu pracy). Szczegółowe warunki uczestnictwa określa regulamin.
Laureaci konkursu otrzymają atrakcyjne nagrody: aparat fotograficzny, czytnik książek oraz głośnik bezprzewodowy!
Pliki do pobrania:
Dzień Kropki to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Tak było i w naszej szkole. Pomimo, iż Dzień Kropki przypada na 15 września, my obchodziliśmy go w dniu 13 września 2024r. W tym dniu ubrania naszych uczniów ozdabiały różnokolorowe punkty. Młodsze klasy tworzyły różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem kropek, były też "kropkowe" zabawy.
A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wierzymy w nich, a oni wierzą w siebie.
Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego startuje z nowym projektem "Młodzi samorządowcy w akcji!", który ma na celu zwiększenie zaangażowania młodzieży i młodzieżowych organizacji pozarządowych (osób w wieku 15-29 lat) z Województwa Małopolskiego w życie publiczne poprzez wsparcie inicjatyw młodzieżowych, wzrost ich znaczenia w życiu publicznym oraz ich wzmocnienie instytucjonalne.
Udział w projekcie jest bezpłatny.
PROJEKT SKIEROWANY JEST DO MAŁOPOLSKICH:
młodzieżowych rad oraz sejmików jednostek samorządu terytorialnego;
samorządów uczniowskich, studenckich oraz doktoranckich.
ZADANIE OBEJMUJE m.in:
szkolenia on-line;
konkursy dotacyjne o mały grant /dotacje maksymalnie: 11 000,00 zł dla młodzieżowych rad/sejmików oraz 10 000,00 zł dla samorządów/;
wsparcie ekspertów.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wnioski grantowe należy złożyć on-line poprzez formularz dostępny na stronie https://oswiatowa.pijarzy.pl/informacje-o-projekcie/ do 30 września 2024r.
Więcej informacji tutaj https://oswiatowa.pijarzy.pl/informacje-o-projekcie/
Zadanie "Młodzi samorządowcy w akcji!" jest realizowane przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033. Priorytet 1: Aktywizacja młodzieży w samorządach.
Serdecznie zapraszamy uczniów klas I - VIII oraz przedszkolaki do wspólnej zabawy z okazji nadchodzącego "Dnia Kropki", który przypada na 15 września. W naszej szkole ten dzień obchodzimy 13 września 2024r. w piątek i prosimy aby przedszkolaki i uczniowie w tym dniu mieli na sobie element garderoby w kropki. Liczymy na Waszą kreatywność.