Przedszkolaki z grupy starszej wzięły udział w konkursie plastycznym "Książka - mądry towarzysz na całe życie", organizowanym przez gminę Jerzmanowice-Przeginia. Głównym zadaniem konkursu było stworzenie pracy plastycznej zachęcającej do propagowania czytelnictwa. Nagrody za wzięcie udziału w konkursie zostały wręczone podczas warsztatów świątecznych organizowanych w naszym przedszkolu. Czytanie książek niesie same pozytywne wartości, dlatego cieszymy się, iż przedszkolaki chętnie korzystają z dostępnych w przedszkolu kącików z książkami, a także przynoszą ulubione książki z domu, które nauczyciele czytają podczas odpoczynku.
Opublikowały:
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
Agnieszka Izdebska
Sylwia Pieniążek
Od października w klasach 1-3 realizowany jest projekt wspierający czytanie książek. Składa się on z trzech modułów:
Moduł I – Fikuśne lekturki spod chmurki,
Moduł II – Zwierzęce lekturki spod chmurki,
Moduł III – Polskie lekturki spod chmurki.
Wychowawcy wraz z uczniami wybierają jedną lekturę z każdego modułu i realizują poszczególne punkty w trakcie całego roku szkolnego 2019/2020.
Na początku naszej czytelniczej drogi uczniowie poznali bohaterów projektu. Czytusie wystąpiły w krótkim filmie wprowadzając uczniów w magiczny świat książek. Następnie dzieci stworzyły z plasteliny własne postacie. Była to ogromna frajda dla uczniów ☺ Kolejnym krokiem było wybranie przez klasy lektury:
Klasa 1 – „Baśnie” H.Ch. Andersen
Klasa 2 – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych” Justyny Bednarek
Klasa 3 – „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
Każdy z uczniów otrzymał od wychowawcy Lekturnik. Jest to miejsce do opisywania, wklejania, rysowania omówionych treści. Już niedługo pojawi się sprawozdanie z omawiania wybranych lektur.
Powodzenia dla naszych młodych czytelników! ☺
Wychowawcy klas 1-3
Święta coraz bliżej. Uczniom klas 1-3 nie trzeba o tym przypominać. Dnia 2 grudnia zabraliśmy się wszyscy do pieczenia pierników. Świąteczny zapach unosił się w całej szkole. Następnego dnia przyszedł czas na ozdabianie naszych wypieków. Uczniowie przynieśli cukiereczki, posypki, pisaki, lukier, a kolorowe ciasteczka ozdobiły szkolną choinkę. Oto efekty naszej pracy. Zapraszamy do fotoreportażu ☺
Wychowawcy klas 1-3
Uczniowie klas 1-3 obchodzili 25 listopada Dzień Pluszowego Misia. Był to wyjątkowy dzień, ponieważ każdy z uczniów mógł przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszaka. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia. Obejrzeli również bajkę, którą pamiętają nasi rodzice: „Miś Uszatek”. Na koniec uczniowie musieli „odkodować” zaszyfrowanego misia na kartach pracy. Każdy uczestnik otrzymał dyplom przyjaciela pluszowego misia.
Wychowawcy klas 1-3
Dnia 20 listopada 2019r. odwiedził uczniów klas 1-3 policjant z komisariatu w Krzeszowicach. Opowiedział nam o swojej pracy oraz zaprezentował policyjny mundur oraz akcesoria potrzebne w wykonywaniu zadań. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań dotyczących tej niezwykle interesującej profesji. Na koniec nasz gość przypomniał uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dziękujemy za przybycie i zapraszamy ponownie do naszej szkoły! :)
Wychowawcy klas 1-3
Dnia 12.12.19 r. Tropicieli odwiedziła Pani bibliotekarka z Publicznej Biblioteki w Racławicach. Przedszkolaki jak zawsze słuchali uważnie ciekawostek i z dużym zainteresowaniem oglądali książki przyniesione przez Panią Anię: " Krótka historia rzeczy" Moniki Utnik - Strugały oraz "Drzewa" Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. Celem zajęć między innymi było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, poszerzenie wiedzy ale przede wszystkim zrozumienie jak istotną rolę odgrywają drzewa w życiu człowieka oraz jak ważne jest oszczędzanie papieru.
Dnia 10.12.19r. w naszym przedszkolu odbywały się warsztaty świąteczne dla dzieci oraz ich rodziców, opiekunów. Dzieci przekraczały próg sali przedszkolnej z uśmiechem, gdyż wiedziały, iż tego wieczora czeka ich wiele atrakcji. Pierwszą z nich było wzięcie udziału w pokazie tanecznym, prowadzonym przez Klub Flika. Dzieci pokazały kilka układów tanecznych, które wyszły im znakomicie. Kolejnym punktem programu był Konkurs piosenki zimowej. Wcześniej zgłoszone dzieci indywidualnie zaśpiewały kolędy, pastorałki, które ćwiczyły przez dłuższy czas w domu wraz ze swoimi rodzicami. Jury w składzie: Jolanta Mazur, ksiądz Ryszard Matuszyk oraz Pani Iwona Karcz mieli nie lada wyzwanie wybrać zwycięzców spośród wszystkich uczestników konkursu, ponieważ każde dziecko spisało się doskonale - głośno i wyraźnie śpiewając, idealnie wkomponowuąc się w rytm oraz pamietając wszystkie słowa kolęd. Tym sposobem zwycięzcą została najmłodsza uczestniczka - Katarzyna Mazur, która mimo wieku doskonale poradziła sobie z zadaniem. Jej odwaga powinna służyć jako przykład innym dzieciom, że warto podejmować wyzwania. Drugie miejsce zajęli wszyscy pozostali uczestnicy konkursu, a więc: Pola Dąbek, Julia Mazur, Hanna Dąbek, Zuzanna Chochół, Artur Soltysik i Marcel Graś. Bardzo dziękujemy rodzicom za chęć przygotowania dzieci do konkursu. Każdy uczestnik wypadł znakomicie, dlatego też każdy został obdarowany nagrodami. Ostatnim punktem dnia było wykonanie ozdób świątecznych przez dzieci oraz ich opiekunów. Rodzice mogli skorzystać z rzeczy plastycznych, które oferuje przedszkole, bądź ze swoich materiałów. Wykazali się niezwykłą pomysłowością, przygotowując piękne, kolorowe ozdoby świąteczne. Wykonane ozdoby można zakupić w naszym przedszkolu na kiermaszu. Zebrane pieniądze przeznaczymy na atrakcje dla przedszkolaków.
Opublikowały:
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
Sylwia Pieniążek
Agnieszka Izdebska
W ubiegłym tygodniu przedszkolaki wkroczyły w magiczny okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia przygotowując... pyszne pierniczki. Pierniki są smakołykami, które chyba każdemu kojarzą się z okresem światątecznym. Pierwszym zadaniem przedszkolaków było nazwanie produktów, które są potrzebne do upieczenia piernicznków czyli: mąka pszenna, mąka pełnoziarnista, jajka, soda oczyszczona, miód, kakao, przyprawa do piernika oraz masło. Kolejnym elementem programu było zrobienie ciasta z podanych składników, oczywiście dokładnie trzymając się przepisu. Każde dziecko miało przydzielone zadanie w procesie powstania pierników. Dzieci podawały składniki, dawały je do miski, mieszały, wyrabiały ciasto oraz wałkowały je. Wkrótce potem dzieci wykrajały z otrzymanego, pachnącego ciasta różne kształty: choinki, gwiazdki, serduszka, bałwany, domki. Dzięki uprzejmości Pań kucharek nasze pierniczki zostały upieczone w szkolnej kuchni. Kilka dni po pieczeniu pierników przyszedł czas na ich ozdabianie. Dzieci dekorowały słodkości lukrem, pisakami do ozdabiania oraz posypkami o różnych kolorach oraz kształtach. Pierniki wyszły przepyszne, o czym rodzice mogli przekonać się podczas warsztatów świątecznych.
Opublikowały:
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
Sylwia Pieniążek
Agnieszka Izdebska
Dnia 26 listopada 2019 r. przedszkolaki odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Racławicach. Spotkanie podzielone było na dwie części. Pierwsza była prowadzona przez Panią bibliotekarkę. W drugiej części spotkania uczestniczył Pan doktor wraz z Panią pielęgniarką. Na początku spotkania dzieci oglądały książkę „Gabinet anatomii”, dzięki czemu mogły szczegółowo zobaczyć jak wygląda ciało ludzkie. Książka poprzez swoją pomysłową technikę graficzną wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Przedstawione w niej ilustracje składały się z trzech warstw, które ukazują poszczególne "warstwy" ludzkiego ciała. Przedszkolaki mogły je zobaczyć dzięki kolorowym filtrom dołączonym do książki. Odpowiednio poprzez czerwony widziano szkielet, przez zielony – mięśnie, a przez niebieski – narządy wewnętrzne. Następnie Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o istocie wapnia, jego wpływie na kości i niedoborem. Kolejnym punktem naszego spotkania była rozmowa na temat zmysłów i tego w jaki sposób czasem zmysł wzroku nas oszukuje. Dzieci w ten sposób dowiedziały się czym jest zjawisko złudzenia optycznego. Poprzez doświadczenia przedszkolaki w namacalny sposób mogły doświadczyć tego zjawiska. Przykładowo, dzieci patrząc przez rolkę po papierze toaletowym mogły zobaczyć swoje dziurawe ręce, a także zaobserwować, że na pozór wyglądająca na wirującą- kartka, tak naprawdę jest stała. Kolejną część spotkania prowadzili przybyli do czytelni goście. Pan doktor opowiedział przedszkolakom o profilaktyce zdrowotnej- zwłaszcza teraz w okresie zimowym, gdzie mają miejsce częste zachorowania. Każdy przedszkolak teraz już wie, co robić, aby dbać o swoje zdrowie a także czego należy unikać. Pan lekarz opowiedział o swojej pracy oraz pokazał dzieciom narzędzia, których używa. Na koniec każdy przedszkolak otrzymał naklejkę dzielnego pacjenta. Pani pielęgniarka również opowiedziała przedszkolakom o swojej pracy i obowiązkach. Zaprezentowała narzędzia, których używa. Najciekawszym było jednak mierzenie wysokości ciśnienia, gdyż do tego zadania nie brakowało ochotników. Zwieńczeniem spotkania było doświadczenie, które dotyczyło zmiany tempa bicia serca. Przedszkolaki zauważyły, że wraz ze zwiększonym ruchem (wykonywanie przysiadów) zwiększa się szybkość bicia serca. Na koniec spotkania dzieci otrzymały dyplom w ramach współpracy z bibliotekom i promowania czytelnictwa.
Bardzo dziękujemy Pani Ani za zaproszenie oraz gościom specjalnym za ciekawe lekcje z książkami w roli głównej. Już niebawem poznamy kolejnych gości w ramach współpracy z bibliotekom. Tym razem odwiedzą nas w naszym przedszkolu. Czekamy z niecierpliwością! Więcej informacji niebawem. Dziękujemy również Panu Stanisławowi Skotnicznemu, który zgodził się zawieźć i przywieźć Przedszkolaków za darmo. Kwotę zebraną wcześniej na przejazd przeznaczymy na potrzeby dzieci.
Opracowały:
Sylwia Pieniążek
Agnieszka Izdebska
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
28 listopada 2019r. w naszej szkole odbyły się warsztaty integracyjne zorganizowane dla klas V i VI. Warsztaty poprowadził Pan Piotr Skołuba – pedagog terapeuta, doradca zawodowy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Krzeszowicach. Dzieci bardzo chętniei z zaangażowaniem uczestniczyły w warsztatach.
Danuta Sioła
Pedagog
Dnia 25.11.2019 r. przedszkolaki świętowały "Dzień Pluszowego Misia". Z tego względu dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione maskotki, które towarzyszyły im przez cały dzień. Na początku każdy przedszkolak przedstawił swojego misia wszystkim, opisując jego wygląd i wypowiadając jego imię jeśli takowe posiadał. Przyniesione przez dzieci misie były różnorodne, zaczynając od tych najmniejszych aż po te nieco większe. Miały za to jedną cechę wspólną- wszystkie były przyjemne w dotyku, dlatego właśnie misie są przytulankami wszystkich pociech. Świętowanie nie obyło się bez głośnego zaśpiewania 100 lat naszym pluszowym solenizantom. W tym dniu przygotowane były różnorodne zajęcia i atrakcje dla naszych podopiecznych. Przedszkolaki zostały zapoznane z historią pluszowego misia, rozwiązywały zagadki oraz dokonywały klasyfikacji swoich maskotek. Dzieci brały udział w zabawach muzyczno - ruchowych z maskotkami w roli głównej z użyciem chusty animacyjnej. Przytulanki towarzyszyły dzieciom również podczas licznych tańców jak i również posiłków zajmując miejsce przy stolikach. Nie zabrakło także zabawy "Stary niedźwiedź mocno śpi". Na zakończenie Tropiciele wykonały pracę plastyczną "Miś" techniką origami wg własnego pomysłu. Natomiast Biedronki malowały farbami szablony różnych misiów - Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Buni i Kabiego. Z okazji Dnia Pluszowego Misia w październiku została przeprowadzona zbiórka misiów oraz materiałów plastycznych dla krakowskiej fundacji "Mam marzenie", a dokładniej dla dzieci z oddziałów onkologicznych. Dziękujemy rodzicom, przedszkolakom oraz uczniom szkoły za zaangażowanie i wsparcie akcji. Zebraliśmy trzy duże paczki zabawek, misiów, książek oraz materiałów plastycznych. Jesteśmy pewni, że przekazane prezenty wywołają uśmiechy i sprawią wiele radości obdarowanym dzieciom.
Opublikowały:
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
Sylwia Pieniążek
Agnieszka Izdebska
W dniu 6 grudnia 2019r. z okazji „Dnia Świętego Mikołaja” uczniowie naszej szkoły wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do „AVATAR Centrala Ruchu” w Krakowie. Uczniowie mieli do dyspozycji dwie strefy: Strefa wspinaczkowa FUNCLIMB, gdzie uczniowie mieli do dyspozycji 12 wspinaczkowych przeszkód oraz możliwość Skoku Tarzana do Banana pokonując grawitację, druga to Strefa AcroPark, w której do dyspozycji był profesjonalny sprzęt gimnastyczny, specjalna mata gimnastyczna, która sprężynuje, 2 trampoliny sportowe z dostępem do basenów z gąbkami, ścieżka akrobatyczna do profesjonalnych skoków akrobatycznych, wyczynowe trampolinki sportowe oraz przeszkody parkour’owe. Uczniowie wyszli z hali zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach.
Ewa Kruszec-Nowicka
Iwona Karcz
Justyna Kulig
Anna Tracz
Paweł Jasek
Ryszard Matuszyk
Joanna Błyskuń
06.12 to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka. Przedszkolaki czekały na ten dzień z niecierpliwością, bowiem wiedziały, iż spotkają się z Mikołajem.
Grupy "Biedronki" oraz "Tropiciele" wraz ze swoimi Paniami wybrały się do Domu Kultury Sokół w Trzebini na spektakl teatralny "Dziadek Mróz, czyli na co komu zima?". Teatrzyk był niezwykle interesujący i dostosowany tematycznie do wieku dzieci. Pojawiło się mnóstwo utworów muzycznych oraz śmiesznych momentów, które dzieci uwielbiają.
Przedstawienie opowiadało o losach Kabisia, którego ulubioną porą roku było lato. Wędrując przez świat natrafił na piękne miejsce, w którym niestety wkrótce miała nadejść zima. Kabiś robi wszystko, by wiosna przyszła szybciej jednak jego plany krzyżuje Dziadek Mróz, który pięknie maluje całą okolice na białe, zimowe barwy...
Po skończonym spektaklu nadszedł wyczekiwany moment - spotkanie ze Świętym Mikołajem. Dzieci zaśpiewały Mikołajowi piosenkę oraz powiedziały wierszyk. Mikołaj stwierdził, iż nigdy nikt tak pięknie nie wystąpił dla niego. Dzieci zostały obdarowane prezentami. W radosnych nastrojach wróciliśmy do przedszkola.
Opublikowały:
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
Sylwia Pieniążek
Agnieszka Izdebska
Dziś w naszej szkole było żółto i radośnie a to za sprawą obchodzonego w dniu dzisiejszym „Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień”. Większość uczniów i nauczycieli mieli dodatki ubioru w kolorze żółtym – w kolorze słońca. Po całej szkole były porozwieszane sentencje na temat dobra, uśmiechu i życzliwości. Każdy mógł zabrać ze sobą karteczkę z przyjemną informacją i podejść z nią do wybranej osoby, którą szczególnie lubi lub szanuje. Mieliśmy też ławeczkę życzliwości, na której można było usiąść z kimś kogo lubimy i wymienić się miłymi słowami. Można było poczytać także gazetkę w języku angielskim na temat dobra i życzliowści.
Oczywiście w naszej szkole zawsze jest miło i sympatycznie, ponieważ każdy wie, że uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko.
Życzliwość rodzi życzliwość, dlatego bądźmy życzliwi przez cały rok.
Ewa Kruszec-Nowicka
Ewelina Nabagło
Joanna Błyskuń
21.11.19r. odbyła się wycieczka przedszkolaków oraz uczniów klas I-III do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu na przestawienie teatralne "Piotruś Pan". Spektakl przeniósł nas w magiczny, inny świat. Dzieci były zachwycone wystąpieniem oraz efektami specjalnymi takimi jak: taniec, śpiew, ciekawa gama kolorów i świateł. Po przedstawieniu teatralnym dzieci uczestniczyły w edukacji teatralnej, (prowadzonej przez główną aktorkę występującą w spektaklu) dzięki której miały możliwość dowiedzieć się jak nazywają się elementy teatru, a także wiele innych ciekawostek. Oczekujemy kolejnej wycieczki do teatru , która nastąpi już w 06.12.
Szanowni Państwo,
Wczoraj dojechały do nas ławki przekazane szkole przez Sąd Rejonowy Kraków-Krowodrza. Ławeczki są bardzo ładne i przydadzą się naszym uczniom.
Ogromne podziękowania należą się Wójtowi Gminy Jerzmanowice-Przeginia, Panu Tomaszowi Gwizdale który był organizatorem całej akcji.
Ławki są dość duże i ciężkie. Dlatego pragnę podziękować Pani Joannie Sularz której firma AM System PL bezinteresownie przewiozła ławki z Krakowa do Czubrowic.
Dziękuję Panu Grzegorzowi Wronie za pomoc w noszeniu ławek i przewiezieniu ich do naszej placówki.
Dziękuję Panu Tomaszowi Kozubowi który mając mniejsze możliwości organizacyjne dowiózł wcześniej jedną taką ławkę do szkoły.
Wsparcie szkoły przez władze gminy i prywatną firmę jest dowodem na to, że wszystkim nam zależy na naszej edukacji.
Z poważaniem,
Robert Luty
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach
19 listopada 2019 r. w przedszkolu odbyły się zajęcia dogoterapeutyczne z udziałem Owczarka Niemieckiego długowłosego. Głównym celem tych zajęć było przełamywanie bariery lęku przed kontaktem z psem. Poprzez to dzieci akceptują obecność psa w bliskim otoczeniu oraz podejmują próby komunikowania się z nim. Dzieci podejmując kontakt ze zwierzęciem uczą się bezpiecznej zabawy ale również opieki nad nim. Najważniejsze jest to, że założony cel został osiągnięty. Wszystkie dzieci były zadowolone z wizyty czworonoga. Przedszkolaki z chęcią i radością zaangażowane były w powierzone im zadania. Poznały poszczególne części budowy ciała psa zamieszczając odpowiednie podpisy na schemacie psa. Następnie dzieci karmiły pieska dając mu pyszną przekąskę do zjedzenia pod okiem opiekunki psa- Pani Małgosi. Chętne dzieci mogły pogłaskać psa, dzięki czemu jeszcze bardziej nie mogą się doczekać kolejnej wizyty. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć z naszym gościem.
Opublikowały:
Sylwia Pieniążek
Agnieszka Izdebska
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
14.11.19r. był szczególnym dniem dla naszych przedszkolaków, bowiem odbywał się Bal Andrzejkowy! Dzieci wyczekiwały tego dnia, ponieważ uwielbiają zabawę przy muzyce, a także możliwość przebrania się w wymarzone stroje księżniczek, czy policjantów. Stroje dzieci były wyjątkowe i pomysłowe. Biedronki oraz Tropiciele rozpoczęli bal od wróżb: z butami, dzięki której dzieci dowiedziały się, kto z nich jako pierwszy pojedzie w wspaniałą podróż oraz otrzyma wyjątkowy prezent. Następna wróżba była związana z kolorami: dzieci wybierały jeden kolor kartki, a nauczyciel wyjaśniał im, jakie znaczenie ma wybrany kolor. Niektóre znaczenia były dla dzieci powodem do zastanowienia np. jedz mniej słodyczy! :) Kolejnym elementem programu były pamiątkowe zdjęcia, po czym nastąpiła zabawa taneczna do popularnych piosenek z repertuaru dziecięcego. Największą atrakcją w tym dniu była fontanna czekolady wraz z ogromną ilością owoców, pianek, ciastek i innych przysmaków, którymi maluchy oraz starszaki zajadały się z uśmiechem. To był wyjątkowy dzień, teraz pora oczekiwać na kolejny bal - karnawałowy.
Opracowały:
Aleksandra Pomierna-Gwizdała
Sylwia Pieniążek
Agnieszka Izdebska
W piątek 8 listopada 2019r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Akademię rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu narodowego o godzinie 11:11, biorąc tym samym udział w akcji „Szkoła do hymnu 2019”.
Kolejnym etapem akademii było zaprezentowanie przez klasę V pieśni patriotycznej „Co to jest niepodległość". Następnie uczniowie klasy VII wraz z kolegami z klasy VIII przygotowali krótką inscenizację na temat świadomości społeczeństwa polskiego dotyczącej historii Święta Niepodległości. Akademia podobnie jak w latach ubiegłych została połączona ze Szkolnym Konkursem Pieśni Patriotycznej. Przed rozpoczęciem konkursu grupa przedszkolna zaprezentowała pieśń pod tytułem „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Nad przebiegiem konkursu czuwało Jury. W oczekiwaniu na werdykt Jury swoim występem zaszczyciła nas Julia Redel z klasy V, wykonują pieśń pt. „Szara piechota”. W kategorii: klas I-IV pierwsze miejsce zajęły klasy I, II i III razem śpiewając pieśń pt. „Piosenka małego patrioty”, natomiast drugie miejsce zajęła klasa IV z pieśnią „Nie idź na wojnę”. W kategorii klas V-VIII pierwsze miejsce przyznano uczniom klasy V za pieśń „Jak szło wojsko raz ulicą”, drugie miejsce zajęli uczniowie klasy VIII z pieśnią „Dziewczyna z granatem”, natomiast miejsce trzecie przypadło klasie VII za pieśń „Ojczyzno ma”. Klasa VI otrzymała wyróżnienie za wykonanie utworu pod tytułem „Niepodległa, niepokorna”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Podziękowania należą się również wszystkim nauczycielom i wychowawcom za ich zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu.
Ewa Kruszec-Nowicka
Joanna Błyskuń