• II WIELKIE SPRZĄTANIE GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA

  • SKS - wracamy

    Szanowni Państwo,

     

    Po kilku tygodniach zawieszenia Programu Szkolny Klub Sportowy, na mocy postanowień Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, możemy wrócić na nasze, sportowe zajęcia. Jeszcze w ograniczonym zakresie i tylko na ściśle określonych zasadach.Co najmniej do 25 kwietnia, możliwa jest organizacja zajęć sportowych na obiektach otwartych. Boiska przyszkolne, bieżnie lekkoatletyczne, Orliki, korty tenisowe, to miejsca, w których do aktywności fizycznej mogą wrócić uczestnicy Programu SKS.W związku z powyższym zapraszamy na zajęcia SKS od najbliższego poniedziałku.

     

     

  • Narodowy Spis Powszechny

    Przypominamy, że trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zachęcamy do udziału.

    http://www.jerzmanowice-przeginia.pl/narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-wydluzony-do-30-wrz.html

  • Konkurs plastyczno-cyfrowy "Fundusze norweskie i EOG - o tym się wie"

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastyczno-cyfrowym "Fundusze norweskie i EOG - o tym się wie".

    Udział w Konkursie polega na opracowaniu przez drużynę pracy plastycznej, stworzonej dowolną techniką cyfrową (strona www,aplikacja, wideo, grafika etc.), ilustrującej Fundusze Norweskie i EOG, ich wkład w rozwój ekonomiczny i społeczny Polski lub państw-darczyńców tych Funduszy. 

    Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy wśród uczniów na temat Funduszy Norweskich i EOG oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów.
     

    Joanna Błyskuń

  • WIELKANOCNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

  • „Znamię! Znam je?”


    W ramach projektu „Znamię! Znam je?” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Czubrowicach przeprowadzono zajęcia profilaktyczne na temat czerniaka z uczniami klas IV-VIII. Głównym celem zajęć było kształcenie odpowiedzialnych zachowań prozdrowotnych wśród młodzieży. Podczas zajęć uczniowie nabywali umiejętności rozpoznawania znamion na skórze. W czasie zajęć uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami profilaktyki. Po przeprowadzonych zajęciach przeprowadzono ewaluację. W ramach ewaluacji uczniowie odpowiedzieli na kilka pytań. Zdecydowana większość uczniów potwierdziła, że temat  jest ważny, swymi wypowiedziami potwierdzili, że wiedzą jak stosować się do zasad ochorny przed czerniakiem oraz zadeklarowali, że swoją wiedzą podzielą się z najbliższymi osobami.  

    Danuta Sioła 

    Ewelina Nabagło-Kulig

  • Dary od wydawnictw dla naszej biblioteki szkolnej

    Nasza biblioteka szkolna w ostatnim tygodniu powiększyła zasób posiadającego księgozbioru. To wszystko za sprawą wydawnictw, które pozytywnie rozpatrzyły prośbę o możliwość wysłania darów książkowych dla naszej biblioteki szkolnej. Wydawnictwa, które ofiarowały swoje pozycje książkowe to: Wydawnictwo Publicat, Wydawnictwo Bernardinum oraz Wydawnictwo Czarna Owca. Jesteśmy bardzo wdzięczni za podarowane książki, których jest mnóstwo. Są one z różnych kategorii, dzięki czemu zainteresują czytelników w różnym wieku. Zachęcamy uczniów do wypożyczania nowości. 

     

    Opublikowała:

    Aleksandra Pomierna-Gwizdala

  • Wyniki ogólnopolskiego konkursu fizycznego Lwiątko.

    Gratulujemy naszym uczniom udziału w konkursie.

    Joanna Błyskuń

  • Rekrutacja do naszego przedszkola :) Wszystkie dzieci bardzo, bardzo zapraszamy :) :)

    Szanowni Państwo,

     

    Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach informuje, że od 1.03.2021r trwa rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2021/2022. Dokumenty rekrutacyjne są do pobrania na naszej stronie internetowej lub przy wejściu głównym. Wypełnione i podpisane dokumenty można skłądać w sekretariacie szkoły lub przesłąć skany pocztą elektroniczną na adres spczubrowice@spczubrowice.edu.pl

    Wszystkie dzieci bardzo serdecznie zapraszamy do naszego przedszola :)

  • Rekrutacja do klasy I. Zapraszamy do naszej szkoły :)

    Szanowni Państwo:

    Zgodnie Zarządzeniem Nr 7/21 WÓJTA GMINY JERZMANOWICE-PRZEGINIA z dnia 28 stycznia 2021 roku w sprawie: harmonogramu czynności
    w postępowaniu rekrutacyjnym  oraz postępowaniu uzupełniającym do klas  pierwszych w publicznych szkołach podstawowych prowadzonych jes przez Gminę Jerzmanowice-Przegina na rok szkolny 2021/2022

    od  dnia 1 marca 2021 r. rozpocznie się rekrutacja dzieci do klasy pierwszej  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach na  rok szkolny 2021/2022. Dokumenty można pobrać ze strony szkoły lub w szkole przy wejściu głównym.

    Wypełnione i podpisane dokumenty można składać w sekretariacie szkoły lub przesłać skan pocztą elektroniczną na adres: spczubrowice@spczubrowice.edu.pl

  • Nasi wspaniali uczniowie :)

  • Informacja o konkursie

    Rok 2021 został ogłoszony przez Papieża Franciszka „Rokiem Św. Józefa". Jak wiele wiemy o Opiekunie Jezusa?

    Wójt Gminy Jerzmanowice-Przeginia zaprasza przedszkolaków i najmłodszych uczniów z klas I-III do udziału w konkursach poświęconych postaci Św. Józefa z Nazaretu.

    Możecie podjąć się wyzwania plastycznego tworząc pracę nawiązującą do tematu konkursu „Obraz z życia Św. Józefa" lub spróbować swoich sił pisząc wiersz tematycznie związany z postacią Świętego.

    Po wykonaniu pracy należy ją dostarczyć (lub przesłać pocztą) na adres Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Sąspowie; Sąspów 32; 32-048 Jerzmanowice (z dopiskiem: Konkurs – Św. Józef ) do dnia  19.03.2021 r. (decyduje data stempla pocztowego), a prace  w formie elektronicznej przesłać na adres e-mail sekretariat@sps.jerzmanowice-przeginia.pl

    Wytyczne i niezbędne formularze znajdziecie w regulaminach. Można je pobrać ze strony 

    http://www.jerzmanowice-przeginia.pl/konkursy-plastyczny-i-poetycki-w-ramach-obchodow-roku-swietego-j.html

     

     Organizatorzy:

    Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu;

    Wójt Gminy Jerzmanowice – Przeginia Tomasz Gwizdała;

    Parafia pw. Św. Katarzyny w Sąspowie;

    Zespół Szkolno Przedszkolny w Sąspowie.

  • Nowości w bibliotece - cz.4

    W dniu dzisiejszym przedstawimy kolejną, ostatnią już część nowości w naszej bibliotece szkolnej, zakupionych dzięki Narodowemu Programu Rozwoju Czytelnictwa. Będą to książki wiekowo odpowiednie dla starszej młodzieży (VIII klasa wzwyż), a także dla nauczycieli i rodziców, których również zachęcamy do wypożyczeń. Mimo pandemii biblioteka działa, wystarczy zadzwonić do sekretariatu, a książka będzie do odebrania do godziny 16:00 w drzwiach szkoły.

    Przejdźmy do recenzji książek.

    Książka na faktach.  Opowiada o losach rodziny, która początkowo nie przywiązywała wagi do religii, wiary. Jednak pod wpływem czasu zmienia się to, zaczynają głębko wierzyć. Niestety ich życie nie jest pełne radości i szczęścia. Jak na jedną rodzinę zdecydowanie spotyka ich za dużo tragedii i nieszczęść... Książka porusza temat śmierci, podróży pomiędzy Niebem, a ziemią. Bardzo polecam. 

    Doskonała seria poradników dla osób wrażliwych, nieśmiałych, zbytnio analizujących niektóre tematy, ale i nie tylko. Każda z przedstawionych cech jest ważna i piękna na swój sposób jednak książki ukazują, że niekiedy warto nabrać dystansu do świata, nie przejmować się każdą błahostką, a pozytywne myślenie przyciągnie do nas dobre wydarzenia. Warto przeczytać, gdyż książki pomogą nam poukładać sobie pewne sprawy w naszych głowach.

    Wiersze polskich poetów: Szymborskiej, Leśmiana. Ich poezja znana w całym kraju, świecie. Powyższe tomiki przedstawiają zbiór ich najbardziej popularnych wierszy.

    Wywołująca dreszcz emocji i grozy opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym niegdyś przez równie tajemnicze dzieci. Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, żeby za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Nastrój potęgują stare fotografie, których kolekcja ilustruje tekst.

    Na początku zeszłego stulecia niezbyt zamożny ojciec pięciu córek nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy już się pojawił, następowały dalsze perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. "Duma i uprzedzenie" uważana jest za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki. Znajdujemy tu także melancholijną refleksję nad władzą pieniądza i znaczeniem pozycji społecznej, decydujących o życiu młodej panny; a przede wszystkim znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata...

    Annie nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku 13 lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, żeby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate, która w dzieciństwie zapadła na białaczkę. Annie została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Aż do tej pory akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak dojrzewa do podjęcia decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.

    Anna Karenina wiedzie dostatnie, ale nudne życie u boku męża. Piękna kobieta spełnia się jako matka, jednak nie stroni od przyjęć na petersburskich salonach. Aleksy Wroński to przystojny, wykształcony i bogaty hrabia. Elegancki oficer, przed którym rysuje się obiecująca kariera wojskowa. To historia wielkiej miłości, która porywa i sprawia, że serce zaczyna bić mocniej.

    Jak ciężkie jest życie rodziców dzieci ze zdiagnozowanym ADHD, autyzmem lub zespołem Aspergera, wiedzą tylko oni sami. Dzieci też cierpią, choć na swój sposób. Najgorsze jest jednak to, że otoczenie nie akceptuje inności. Ty jednak możesz dowiedzieć się więcej na temat ADHD czy zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zrozum lepiej rodziców i ich dzieci dzięki książce Jacka Holuba.

    Prawdziwa opowieść dla każdego, kto choć raz marzył, by rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. Po części poradnik, po części osobisty dziennik. Małe szczęście to medytacja autorki – ekspertki od niewielkich domków i ryzykownych decyzji – na temat korzyści płynących ze zwolnienia tempa i docenienia tych naprawdę ważnych w życiu rzeczy. Niektóre decyzje zmieniają wszystko na… mniejsze i lepsze. "Inspirująca historia Dee Williams trafi (…) do każdego, kto chce wreszcie odnaleźć swój dom".

    Hazel choruje na raka i mimo cudownej terapii dającej perspektywę kilku lat więcej, wydaje się, że ostatni rozdział jej życia został spisany już podczas stawiania diagnozy. Lecz gdy na spotkaniu grupy wsparcia bohaterka powieści poznaje niezwykłego młodzieńca Augustusa Watersa, następuje nagły zwrot akcji i okazuje się, że jej historia być może zostanie napisana całkowicie na nowo

    Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z  uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

    W książce „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris opowiada historię mężczyzny, który w obozie koncentracyjnym zajmował się tatuowaniem numerów na ramionach więźniów. Jego obowiązki sprawiły, że pomimo osadzenia mógł przemieszczać się po całym Auschwitz. Przez ponad 50 lat mężczyzna ten milczał na temat tego, co widział, czego doświadczył i co wolałby raz na zawsze zapomnieć. Po lekturze „Tatuażysty z Auschwitz” dowiesz się jeszcze więcej o obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu i o tym, jak wyglądało w nim życie.

    Jak można znać kogoś, kogo nigdy się nie spotkało? Joyce Conway pamięta rzeczy, których nie powinna. Zna małe brukowane paryskie uliczki, po których nigdy nie spacerowała. Każdej nocy śni o nieznajomej małej dziewczynce z jasnymi włosami. Kiedy Joyce wychodzi ze szpitala po poważnym wypadku, jej życie i małżeństwo jest zrujnowane. Przeprowadza się z powrotem do swojego starego ojca. Przez cały ten czas wrażenie déja vu staje się coraz silniejsze. Joyce nie może zrozumieć, dlaczego…

    Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci. Ewa – poprzez instynktowne poświęcenie – uczy się akceptować córkę, choć nie jest w stanie dotrzeć do jej świata. Adam, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Czy zdarzy się coś, co otworzy zatrzaśnięte między nimi drzwi? Być może klucz znajduje się w przeszłości.. Książka Terakowskiej to poruszająca do głębi opowieść o tym, jak wiele – zbyt wiele – czasu trzeba często, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nie stawia warunków, i o tym, jak trudno zburzyć mur obcości, który wyrósł niepostrzeżenie między człowiekiem a jego własnym dzieciństwem.

    Czasem odkrycie prawdy może odebrać nadzieję szybciej niż wiara w kłamstwa. To właśnie uświadamia sobie siedemnastoletnia Sky, kiedy spotyka Deana Holdera. Chłopak dorównuje jej złą reputacją i wzbudza w niej emocje, jakich wcześniej nie znała. W jego obecności Sky odczuwa strach i fascynację, ożywają wspomnienia, o których wolałaby zapomnieć. Dziewczyna próbuje trzymać się na dystans – wie, że Holder oznacza jedno: kłopoty. On natomiast chce dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Gdy Sky poznaje Deana bliżej, odkrywa, że nie jest on tym, za kogo go uważała, i że zna ją lepiej, niż ona sama siebie. Od tego momentu życie Sky bezpowrotnie się zmienia.

    Intrygujące polskie zabytki i fascynujące krajobrazy od Helu po Tatry wytyczają trasy zwiedzania ‒ te powszechnie znane oraz czekające dopiero na odkrycie przez turystów. Prezentowany album pokazuje nowe oblicze Polski. Wyjątkowe fotografie połączone z opisami wypraw po niezwykłych zakątkach Polski z pewnością zachęcą do zwiedzania kraju.

    Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy... Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej. Bruno, syn niemieckiego oficera, żyje podczas wojny, prawie w ogóle jej nie doświadczając, nie mając świadomości, że ona trwa tuż obok, pochłania ofiary. Szmul, syn żydowskiego zegarmistrza, zna wojnę od tej najgorszej, najbardziej nieludzkiej strony. To ona odebrała mu spokojne dzieciństwo, bezpieczeństwo, przyszłość oraz członków rodziny. Spotkanie chłopców ma wymiar symboliczny. Odbywa się na granicy dwóch światów. Okazuje się, że przekroczenie jednego z nich powoduje, że stają się równi, ale na pewno nie szczęśliwsi, a może jednak?

    Pograniczne zaburzenie osobowości. "Co to takiego?" - wściekała się Rachel Reiland, kiedy znalazła tę nazwę w papierach, które dostała, opuszczając szpital psychiatryczny. Miała wtedy dwadzieścia dziewięć lat, męża, dwoje dzieci i pracowała jako księgowa. Wkrótce okazało się, że ta diagnoza pomogła wyjaśnić jej wcześniejsze niekonwencjonalne zachowania, takie jak wybuchy gniewu, próby manipulowania innymi, myśli samobójcze, a także używanie narkotyków, anoreksję. Rachel Reiland z zaskakującą szczerością opowiada, co oznacza i jak wygląda "od środka" choroba psychiczna. Pokazuje, jakie ona miała szczęście, zostając pacjentką znakomitego psychoterapeuty. 

    Rosie i Alex od dzieciństwa są nierozłączni. Życie zadaje im jednak okrutny cios: rodzice Alexa przenoszą się z Irlandii do Ameryki i chłopiec oczywiście jedzie tam razem z nimi. Czy magiczny związek dwojga młodych ludzi przetrwa lata i tysiące kilometrów rozłąki? Czy wielka przyjaźń przerodziłaby się w coś silniejszego, gdyby okoliczności ułożyły się inaczej? Jeżeli los da im jeszcze jedną szansę, czy Rosie i Alex znajdą w sobie dość odwagi, żeby spróbować się o tym przekonać? Czy warto czekać na prawdziwą miłość? 

    "Pamiętnik narkomanki" jest przejmującym, pełnym drastycznych scen zapisem prawdziwych przeżyć dziewczyny, która przeszła przez piekło uzależnienia i której udało się zwyciężyć nałóg.

    "W niebie każdy spotyka pięć osób — powiedział nagle Niebieski Człowiek. — Przekonasz się, że wszystkie te osoby nie bez powodu pojawiły się w twoim życiu. Wtedy mogłeś nie znać tego powodu. Po to jest niebo. Żeby zrozumieć sens życia na ziemi". Eddie jest starszym człowiekiem, który przez niemal całe swoje życie pracował w obsłudze technicznej wesołego miasteczka na brzegu oceanu. Gdy pewnego dnia dochodzi do awarii, Eddie ginie, ratując małą dziewczynkę i dostaje się do nieba. Spotyka tam pięć osób, które w różnych okresach wpłynęły na jego życie. Każda z nich nauczy go jednej rzeczy, która pomoże mu zrozumieć sens jego życia i pogodzić się ze sobą. Powieść zdobyła uznanie czytelników na całym świecie, doczekała się filmowej adaptacji w 2003 roku. Optymistyczna i poruszająca opowieść o przebaczeniu, zgodzie i miłości.

     

    Dziękuję za uwagę i zapraszam do wypożyczeń.

     

    Opublikowała:

    Aleksandra Pomierna-Gwizdała

  • Pomagamy

    Trwa pandemia ale my jesteśmy, uczymy i ... pomagamy. Nasz samorząd podjął działania, których celem jest wsparcie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Ojców Opiekunów Kamilianów w Hutkach. Będziemy zbierać różne produkty. Należą do nich:

    - mydła w płynie

    - gąbki do mycia

    - szampony

    -papier toaletowy

    -chusteczki higieniczne

    -chusteczki nawilżające

    -jednorazowe maszynki do golenia

    -pianki do golenia

    -ręczniki papierowe itd.

    Zapraszamy do wspierania naszej akcji wszystkie dzieci, rodziców, mieszkańców naszej gminy oraz firmy i instytucje, które będą chciały nas wesprzeć.

    Zbiórka produktów będzie odbywać się w budynku szkoły od 1.12 do 15.12 (od poniedziałku do piątku) w godzinach od 7.00 do 19.00.

    Nie stój z boku, nie bądź obojętny, pomagaj bo dobro wraca.

  • Nowości w bibliotece cz.3

    W dniu dzisiejszym przedstawiamy trzecią już część nowości książkowych w naszej bibliotece szkolnej. Tym razem są to książki dla dzieci przedszkolnych oraz dla dzieci klas I-III. To oczywiście sugestia, gdyż po te pozycje mogą sięgać wszyscy czytelnicy. Zachęcamy do zapoznania się z nowościami.

    "Dziennik Niki" to seria książek dla dziewczyn, opowiada o przygodach nastolatki Nikki, która rozpoczyna naukę w nowej szkole. Lekka, zabawna książka.


    Znany fizyk i autor wraz z córką w książce "George i tajny klucz do wczechświata" wyjaśnia czytelnikom w każdym wieku, czym jest wszechświat. Ucieczka Freddy'ego, niesfornej świnki staje się początkiem niezwykłej przygody. George wyrusza w podróż do najodleglejszych zakątków świata.

    "Moje życie jako..." to pełne humoru przygody dwunastoletniego chłopaka i jego przyjaciół. Derek staje się gwiazdą na Youtubie. Wiąże się to z wieloma zadaniami i trudami... Śmieszna, pełna zwrotów akcji powieść.

    W pewnym starym domu, za dużym ogrodzeniem na uboczu mieszka chłopiec - Bożek, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami, najfajniejszej mamy pod słońcem ma prawdziwego anioła stróża, a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie. Nadchodzi dzień, kiedy Bożek musi opuścić swój niezwykły dom i poznać świat po drugiej stronie ogrodzenia. Tylko czy jest na to gotowy?

    Książka dla dzieci i ich rodziców. Pomaga ona wytłumaczyć dzieciom wartość pieniądza oraz nauczyć je oszczędzać

    Książka kucharska dla dzieci. Łatwe przepisy, dokładna instrukcja i ładne obrazki zachęcające do gotowania.

    Kolejna książka kucharska, zawierająca mnóstwo pysznych dań. Przepisy są przedstawione w taki sposób, by dziecko potrafiło je odczytać. Każdy znajdzie jakąś pyszność dla siebie. Tąę książkę bardzo polecam.

    W swoim przewodniku, bogato ilustrowanym i napisanym obrazowym, żywym językiem autor zabiera nas na niezwykłą wyprawę. Wyruszymy w tę podróż z prehistorycznej jaskini, w której powstawało malarstwo naskalne, a skończymy w XXI wieku. Po drodze spotkamy oczywiście Vincenta van Gogha, Leonardo da Vinci i innych popularnych malarzy. Książka w łatwy sposób przedstawia dzieciom historię sztuki.

    Zabawna, wierszowana opowieść o tym, jak mały Frycek stał się genialnym kompozytorem. Niemałą zasługę miały w tym mrówki i pyszny, wielkanocny mazurek. Książka popularna nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Została przetłumaczona na 10 języków.

    Rodzice i nauczyciele często stawiają dzieciom za wzór osoby, które dokonały czegoś wielkiego. Czasem trudno jest wzorować się na kimś, kto jest tyle starszy! Oto książka, któa przedstawia historię 42 bohaterów, którzy jeszcze będąc dziećmi sprawili, że świat stał się lepszy.

    Wiesz co się dzieje z książkami, których nikt nie wypożycza w bibliotece? Anna już wie. Znikają! Ale co się dzieje z wszystkimi, którzy w książkach mieszkają? Czy też znikną? Anna nie może do tego dopuścić. Postanawia ocalić zapomniane książki... Tylko jak?

    Młodszy brat Zuzy ma zespół Downa. Chodzi do specjalnego przedszkola. Kolega Zuzy bardzo go przezywa... Zuza jest tym strasznie zdenerwowana! Jej brat jest inny, ale ona bardzo go kocha! Książka o tolerancji, dowcipna i niezwykle mądra.

    Książka o niezwykle silnej ale i niesfornej dziewczynce. Mieszka samotnie w Willi Śmiesznotce razem ze swoim koniem i małpą, ma walizkę pełną złotych monet i ... nie chodzi do szkoły. Jej zachowanie przeszkadza wielu ludziom. Książka ma wiele lat, ale przez cały czas tak samo bawi.

    Na urodziny Majka zaprosiła prawie całą klasę. Prawie, bo przy rozdawaniu świadomie pominęła Jessikę, Grubego i Morusa, co za okropna sytuacja. Każde z nich jakoś sobie z tym radzi. Czy mają szanse znowu poczuć się dobrze w swojej klasie?

    Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, miłości. Siedmioletni Dawid i Monika przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Oswajają się z nimi na swój dziecięcy sposób.

    Muminki to popularna niegdyś bajka. Czy aktualnie dzieci też je oglądają? Warto również zajrzeć do książki, która przedstawia losy znanej na całym świecie serii o muminkach.

    Opowieści dla młodych buntowniczek to historie stu niezwykłych kobiet, żyjących poza schematami. Zbiór ten zainspiruje do tego, aby wierzyć we własne siły, mierzyć odważnie i pielęgnować wewnętrzną siłę. 

    Popularna seria komiksów, opowiadająca o słowiańskim wojach, mieszkających w grodzie kasztelana Mirmiła. Czytelnik wczuwa się w ich przygody, problemy, walkę z wrogami.

     

    Ta zima jest dla Andzi inna niż wszystkie. Pół roku temu umarł jej tata. Dziewczynka tęskni za wszystkim, co składało się na jej życie rodzinne: grą w chińczyka, rozmowami przy stole, brzoskiwionym sernikiem...  Nie jest łatwo pogodzić się z cierpieniem. Opowieść o wspomnieniach, które bolą. Autorka opowiada o śmierci w prosty sposób, ale jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.

    Młodzi, odważni, wytrwali. Udowadniają, że nie trzeba czekać, aby zmieniać świat. Zobacz, w jaki sposób stawiać sobie cele i je zdobywać.

    15 znakomitych opowiadań o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, życzliwości... 

    Historia niedźwiedzia Wojtka - czwonoronożnego przyjaciela żołnierzy, który przebył z nimi szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt, aż do Włoch. Wspaniała opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana prawdziwa lekcja historii, ktora brzmi jak bajka.

    Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczeła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić z cudzego kubeczka. Dzięki takim książkom dzieci zaczynają rozumieć, co oznacza wojna...

    Książka ukazuje mniej lub bardziej znane opowieści, w których pojawia się wiele emocji, z którymi borykamy się w naszym życiu. Przy każdej opowieści mamy wskazówkę, jaka emocja grała w niej główną rolę oraz jak możemy sobie z nią poradzić.

    Piękna książka dla dzieci, ale i dorosłych. Napisana przez A. Kossowską, mamę niepełnosprawnego chłopca. Przedstawia ona różnorodne zaburzenia, które dotykają dzieci: brak słuchu, problemy ze wzrokiem, autyzm, padaczka, wcześniactwo. Historie dzięki ilustracjom są przedstawione w łatwy do odbioru przez dzieci sposób. Niezwykle wzruszająca książka. Bardzo polecam.

    Kolejna z książek o emocjach. Książka ta pokazuje nam krainę wieczenj radości, w której pojawia się ktoś...  smutny. Czy można wciąż być radosnym? Czy smutek jest dozwolony, czy raczej zakazany? 

    Klasyczne, popularne od lat bajki i wiersze dla dzieci,  wciąż czytane i lubiane. 

    Książka zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i mniejszych ośrodkach.  Doskonała pozycja do utrwalania miast polski dla dzieci.

    Tytułowy nosorożec ma pecha. Jest od dawna przybity faktem, że nie potrafi latać Tak bardzo chciałby być kimś innym, niż jest! Tak bardzo nie potrafi zaakceptować siebie. Czy problemy nosorożca nie są nam przypadkiem znane..?

     

    Dziekuję za uwagę. Mam nadzieję, iż któraś książka zaciekawiła Was Drogie Dzieci, Drodzy Rodzice. Zachęcamy do wypożyczeń. W kolejnej serii nowości przedstawię książki dla uczniówów starszych - klasy VIII, absolwentów, nauczycieli i rodziców.

     

    Opublikowała:

    Aleksandra Pomierna-Gwizdała

  • Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Ekologicznej "Bliżej Pszczół"

    Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

    tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Bliżej pszczół" odbędzie się w styczniu 2021r. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach niesamowicie zdeterminowani podjęli się pszczelego wyzwania. Udział w konkursuie ekologicznym jest okazją na poszerzenie wiedzy na temat życia pszczół oraz poznanie roli pszczoły miodnej w industrialnej rzeczywistości. Konkurs zachęca młodych ludzi do prowadzenia obserwacji życia pszczół i ich zwyczajów, zgłębienia wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz uświadomienia uczniom znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka. W Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym szkolną reprezentację stanowi zespół uczniowów z klasy 7. Już teraz trzymamy mocno kciuki za pszczele sukcesy! 

    Ewelina Nabagło-Kulig

     

     

  • Nowości w bibliotece cz.2

    Nasza biblioteka z racji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa posiada wiele nowych książek, toteż w dniu dzisiejszym przedstawiamy kolejną już część nowości. Będą to książki dla uczniów w wieku nastoletnim. Pod zdjęciem książki znajduje się jej krótki opis.  Zachcęcam do zapoznania się z recenzjami.

     

    "Szklane dzieci" to książka opowiadająca o 12-letniej Billi, która przeprowadza się wraz z mamą do małej miejscowości do starego drewnianego domu koło lasu. Dziewczyna nie jest zachwycona tą zmianą, gdyż w koło słychać dziwne odgłosy, stukanie w okno... Billie nie wierzy w duchy, ale stwierdza, że z jej nowym domem zdecydowanie jest coś nie tak!

    "Tam, gdzie zawracają bociany..." To książka, która została nagrodzona 3 miejscem w konkursie literackim na wspołczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Głównym bohaterem jest w niej Szymon, który obwinia się o to, że jego przyjaciel jest w śpiączce. Jego dziadek również ma pewien powód, z którego nie może spać. Szymon wraz ze swoją koleżanką odkrywają mroczne tajemnice skrywane wkoło nich.

     "Lalkarz z Krakowa" to opowieść rozgrywająca się za czasów II wojny światowej. Za sprawąmagii w pewnym sklepie z zabawkami ożywa mała lalka. Zaprzyjaźnia się z właścicielem sklepu, z którym postanawiają uratować swoich przyjaciół przed czyhającym złem. W tej książce historia przedstawiona w doskonały, lekki do czytania dla czytelnika sposób.

    "Yellow Bahama w prążki" to powieść o Hani, na pozór zwykłej dziewczynie posiadającej grono przyjaciół, z którymi przeżywa różne przygody, podczas których czytelnik nie raz wybucha śmiechem.

    "Niekończąca się historia" to książka inna niż wszystkie. Kiedy otwierasz ją przenosisz się do cudownej krainy - Fantazjany. Wyruszasz w podróż, by ocalić jej mieszkańców. Ten magiczny świat stopniowo zanika, pożerany przez mroczną nicość. Dzieje się tak, ponieważ ludzie nie wierzą w marzenia. Tylko Ty możesz im pomóc, od teraz to Twoja historia...

    "Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi" to pierwszy tom serii o polskich nastolatkach, opowiada o ich przyjaźni, zwariowanych wynalazkach i uczuciach.

    "Bystrzak" to pełna humoru powieść. Kleber ma 17 lat i właśnie przeniósł się do Paryża. Nie może doczekać się, aż znajdzie mieszkanie, pójdzie do nowej szkoły i zacznie umawiać się z dziewczynami. Jest tylko jeden kłopot - jego brat, która ma 22 lata, nie rozstaje się z pluszowym misiem i ma umysł trzyletniego dziecka. Książka została dwukrotnie zekranizowana.

    "Marsjanin" to opowieść o Marku Watneyu, który wyrusza w naukową podróż na Mars. Burza piaskowa sprawiła, że został sam na Marsie, gdzie prowadzi heroiczną walkę o przetrwanie.

    "Sześć przeszkód" to powieść młodzieżowa, w humorystyczny sposób ukazująca przygody15-letniej Nili z jej perspektywy. Obowiązkowa lektura dla każdej nastolatki, która przeżywa swoją pierwszą miłość, posiada przyjaciółkę, za którą rzuciłaby się w ogień i uważa, że szkoda marnować czas na pisanie wypracowań.

    To wzruszająca książka o losach nastoletniej, niepełnosprawnej dziewczynie, która po przeprowadzce musi na nowo budować swój świat. Opowieść o tolerancji i szacunku.

    "Ciało śmiało" to doskonała książka dla nastolatek. To przewodnik po dojrzewaniu. Każda dziewczyna jest inna, ale wszystkie przeżywają te same zmiany. Dowiedz się, jak na nie reagować.

    "Cząstka pomarańczy" to książka o miłości. Historia o dorastaniu i życiowych wyborach. Ukazuje pierwsze dowiadczenia głównej bohaterki w dorosłym świecie.

    "Rywalki" to trzytomowa seria. Zawiera mieszankę baśni i reality-show. Opowieść czarująca, wciągająca i romantyczna. Opowiada o wielkim konkursie, którego nagrodą jest możliwość zostania żoną przystojnego księcia. Niektóre z kandydatek choć nie chcą, muszą brać udział w wyzwaniu.

    "Magiczne drzewo" to pierwsza część cyklu, który liczy 11 części. Nasza szkoła posiada wszystkie z nich. Każdą można  czytać oddzielnie. Niesamowite przygody, niebezpieczeństwo, magia... Opowieści te są podstawą popularnej ekranizacji filmowej.

    Dziekuję za uwagę. W kolejnym artykule przedstawię propzycję ksiażek dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-IV. 

    Opublikowała:

    Aleksandra Pomierna-Gwizdała

  • 26 listopada 2020r. - Dzień otwarty

    Zapraszamy Państwa na dzień otwarty 26 listopada 2020r. w godzinach: 16:00-17:30 (Panie Sylwia Kurek i Ewelina Nabagło-Kulig będą dostępne w godzinach 16:30-18:00). W tych godzinach można dzwonić do nauczycieli przez konta dzieci w Teams (zakładka Rozmowy w lewym panelu, następnie klikamy Zadzwoń – na dole, wyszukujemy nauczyciela po nazwisku i wybieramy rodzaj rozmowy: głosowa lub wideo).

    Aby uniknąć długiego oczekiwania na połączenie z danym nauczycielem, wskazane jest aby rodzice wcześniej zgłosili chęć rozmowy wysyłając wiadomość do konkretnego nauczyciela przez dziennik elektroniczny, wtedy można ustalić godzinę połączenia indywidualnego. Wiadomości proszę wysyłać najpóźniej do dnia 25.11.2020r.

  • Nowości w bibliotece

    Nasza biblioteka szkolna w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zyskała wiele nowych książek. Zostały wybrane takie pozycje, by były one odpowiednie zarówno dla przedszkolaków, uczniów klas 1-3 oraz naszych najstarszych uczniów. Zakupiono książki z różnych dziedzin, znajdziemy tam książki przygodowe, fantasy, kulinarne, obyczajowe, poradniki... Jest tego sporo. Aby ułatwić uczniom wybór właściwej pozycji dla siebie na stronie szkoły będą publikowane krótkie recenzje nowych książek. Mam nadzieję, że dzięki temu uczniowie zostaną zachęceni do sięgnięcia po ciekawą pozycję, ponieważ książki są dla każdego, trzeba tylko znaleźć gatunek dostosowany do siebie. 

    Dzisiaj skupimy się na książkach dla uczniów klas starszych (oraz ich rodziców). Głównie będą to książki fantasy.  Przedstawione poniżej książki najczęściej są wybierane przez chłopców, co nie znaczy, że dziewczęta nie mogą po nie sięgnąć! :) 

    Zaczynajmy. 

    "Baśniobór" to seria książek fantasy napisana przez Brandona Mulla. Opowiada o rodzeństwie,  które wyjeżdża na niechciane wakacje do nielubianego dziadka. Dzieci obawiają się, że wakacje będą nudne, ale... odkrywają pewnie sekret! Ich Dziadek strzeże pewnej tajemnej krainy zwanej Baśniobór. Od tej chwili już nic nie jest takie oczywiste... 

    Pozycja "Minecraft Zaginione dzienniki napisana przez Lafferty Mur opowiada o losie przyjaciół, którzy wybrali się w wyjątkową podróż do krainy Nether. Tym samym rozpoczynają niesamowitą przygodę swojego życia pełną niebezpieczeństw! Któż z chłopców nie zna gry Minecraft? 

    "Hobbit" jest początkiem historii kontynuowanej w trylogii Władca Pierścieni. Książka opowiada o krasnoludach pozbawionych swojego domu. Postanawiają odzyskać to, co utracili. Tym samym rozpoczynają się wielka podróż, pełna emocji i wrażeń.  Książka Hobbit przez lata zdobyła wielką popularność i uznanie wśród czytelników. 

    "Opowieści z Narnii"  C.S.Lewisa to książki z serii fantasy. W naszej bibliotece mamy wszystkie części tej serii. Opowiada o losach rodzeństwa, którzy odkrywają wyjątkową krainę zwaną Narnią. W Narnii rozgrywają się niesamowite wydarzenia...  Książki posiadają swoją adaptację filmową, która jest bardzo popularna wśród fanów kina. 

    "Zwiadowcy"  to powieść fantasy dla młodzieży napisana przez Johna Flanagana. Opowiada o losach nastoletniego chłopca Willa, który nie ma rodziców i mieszka w sierocińcu.  Marzeniem chłopca jest dostać się do szkoły rycerskiej. W końcu jego marzenie się spełnia jednak nie jest tak pięknie i łatwo jakby mogło się wydawać. Seria mimo, iż posiada kilkanaście tomów czyta się ją lekko i przyjemnie. 

    George R. R. Martin pisząc serię książek "Gra o tron" zyskał dużą popularność w Polsce jak i na świecie. Zapewne wielu z nas oglądało bądź kojarzy serial na podstawe tychże powieści. Każdy fan literatury fantasy powinien sięgnąć po te książki.  

     

    Dziękuję za uwagę. W kolejnej serii zwanej Nowości w bibliotece przedstawię dalszą część nowych książek dla uczniów w wieku nastoletnim.  

    Opublikowała:

    Aleksandra Pomierna-Gwizdała 

  • Ważne informacje w sprawie stołówki

    Szanowni Państwo,

    W związku z brakiem personelu obsługi kuchni w dniach od 26.10 do 30.10.2020 roku kuchnia nie wydaje gorących posiłków. Uczniowie przedszkola w ramach żywienia będą otrzymywać suchy prowiant oraz ciepłe napoje ( herbata, kakao, kawa inka). Uczniowie klas I-III są proszeni o przyniesienie własnego suchego prowiantu do którego również otrzymają ciepły napój ( herbata, kawa inka, kakao).

    Przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

    W razie pytań lub uwag jesteśmy do Państwa dyspozycji.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno - Przedszkolny im. KEN w Czubrowicach
    Czubrowice 85
    32-049 Przeginia
    woj. małopolskie
  • (0-12)38-98-045

Galeria zdjęć