W dniu 21 lutego 2022 roku w szkole w Czubrowicach odbył się apel związany z obchodami 23. Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uczniowie dowiedzieli się wówczas o idei tego ważnego święta, opartej przede wszystkim na szacunku do własnej tożsamości narodowej i języka ojczystego, którym codziennie się posługujemy.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r na pamiątkę wydarzeń, jakie miały miejsce 21 lutego 1952 roku w Dhace, stolicy Bangladeszu. Zginęło tam kilku studentów miejscowego uniwersytetu, którzy wzięli udział w proteście przeciwko ustanowieniu języka urdu jedynym oficjalnym językiem urzędowym (państwowym) na terenie Pakistanu Wschodniego i Zachodniego, podczas gdy tamtejsi mieszkańcy w przeważającej części posługiwali się językiem bengalskim. Pragnęli oni, by właśnie bengalski stał się ich oficjalnym językiem.
Uczniowie zostali zapoznani z historią owego dnia, a także z historią, pochodzeniem i ciekawostkami związanymi w językiem polskim. Dowiedzieli się m.in. z jakiej wspólnej grupy wywodzi się nasz język ojczysty, jakie było pierwsze zdanie wypowiedziane w języku polskim , wysłuchali także wielu ciekawostek związanych trudnościami, na jakie napotykają zagraniczni użytkownicy naszego języka ojczystego. Odpowiadali na pytania związane z liczbą sylab i głosek w danym wyrazie, podawali przykłady wyrażeń z gwary młodzieżowej i tłumaczyli ich znaczenie. Zabierali chętnie głos w dyskusji, dlaczego należy dbać o czystość języka polskiego, czytali łamańce językowe i gimnastykowali swój język.
Obchody tego święta upłynęły w miłej i radosnej atmosferze, przy czynnym zaangażowaniu ze strony uczniów.
W czwartek kupując poczka w naszej szkole możesz:
-pomóc głodującycm dzieciom w Afryce,
-misjonarzom wybudować szkoły, przedszkola, studie i kaplice,
- sfinansować operację dla osób niepełnosprawnych ruchowo, dzięki czemu będą mogły żyć samodzielnie.
NIE ZAPOMNIJ, W CZWARTEK SPRZEDAJEMY PĄCZKI!!!
Można również wysłać pączka:
Wyślij pączka do Afryki 2022
Kup wirtualnego pączka - pomożesz wybudować studnie w Afryce!
Twoja darowizna sprawi, że kobiety nie będą chodzić wiele kilometrów po wodęa dzieci przestaną chorować, bo będą pić czystą wodę ze studni głębinowych.
Możesz też podarować afrykańskiemu dziecku ciepły posiłek i kolejny rok nauki w szkole.
Misjonarze zamienią Twoją darowiznę na pomoc potrzebującym
- to kubek czystej wody z nowej studni
- to posiłki dla osieroconych dzieci
- to edukacja dla dzieci z buszu
- to lekarstwa dla chorych
więcej informacji na: https://paczek.kapucyni.pl/
Samorząd uczniowski serdecznie zaprasza na dyskotekę karnawałową, która odbędzie się 25.02.2022r.!
Czas trwania dyskoteki 16:30 - 19:30.
Wstęp 2 zł.
Mile widziane stroje karnawałowe!
Zapraszamy nasze dzieci do udziału w konkursie.
Wspieram naszą bibliotekę, wspieramy czytelnictwo, dbamy o nasze dzieci. W ramach rozwoju Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 pozyskaliśmy trzysta trzydzieści dwie książki do naszej biblioteki. Nasi czytelnicy będą mieli w czym wybierać. Nasza biblioteka zaprasza dorosłych i dzieci. Tylko CZYTAĆ... :)
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 4-6 do udziału w konkursie. Szczegóły w załączniku.
Przedstawiamy kolejne nowości w naszej bibliotece, skierowane głównie dla najmłodszych czytelników. Wszystkie te książki napisana są dużą czcionką ułatwiając młodemu odbiorcy czytanie. W książkach tych znajdują się przepiękne ilustracje, które zachęcają do oglądania i czytania. Wiszystkie te książki są z serii „Poczytaj mi mamo”, która ma na celu przybliżenie dzieciom, czym charakteryzują się poszczególne formy i gatunki literackie.
Co ciekawe „Różowe babeczki” to kryminał dla dzieci. Miejscem niepokojących wydarzeń jest cukiernia. W tę sprawę zaangażowany jest detektyw Lucjan Zagadka oraz jego córka Lusia. Jeżeli jesteście ciekawi ich odkryć i na jaki trop wpadną w trakcie swoich poszukiwań to nie czekajcie dłużej i przeczytajcie tą książkę. To z pewnością obowiązkowa pozycja książkowa dla czytelników lubiących zagadki i ich odkrywanie.
„Pieśń o Sowie” to wierszowana historia o mądrych i walecznych ptakach, które nie poddały się w walce o swoje prawa. Rządzący krainą Bury Miś wydał pewne rozporządzenie, które nie spodobały się ptakom. Jeżeli jesteście ciekawi jak skończy się ta historia koniecznie musicie przeczytać tą książkę.
„Na ratunek karuzeli” to opowieść o życiowej przygodzie głównego bohatera Antka, który nie spodziewał się, że wejście na pokład helikoptera zamieni się w wielką przygodę. Zachęcamy do poznania przygód głównego bohatera, których mu nie brakuje.
„Po co komu mamut? – to tymczasem bajka o bardzo sympatycznym mamucie, które całe wieki spędził jako malowidło na ścianie jaskini. Jednak pewnego dnia postanawia zmienić swoje miejsce zamieszkania i wyruszyć w szeroki świat, gdzie czeka na niego mnóstwo niespodzianek. Chcecie się przekonać jakich?
„Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów” to historia o pełnych magii przygód Gai i jej fantastycznych przyjaciół. Tym razem do zaczarowanej krainy trafia również starszy brat dziewczynki, Feliks, który wpada w spore tarapaty. Przyjaciele stają przed trudnym zadaniem uwolnienia go z rąk paskudnych goblinów. Jak sobie z nimi poradzą? Przekonajcie się.
Zapraszamy!
Dnia 6 grudnia 2021r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce - zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, słynącej z bogatych złóż soli kamiennej i legend związanych ze św. Kingą. Podczas zwiedzania przeszliśmy 7 kilometrową trasę. Poznaliśmy historię i tajemnice kopalni, jak również legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Mogliśmy podziwiać wspaniałe rzeźby i komory oraz podziemne jeziora. Szczególne wrażenie wywarła na nas kaplica dedykowana św. Kindze i świetlny spektakl nad brzegami jeziora przy akompaniamencie muzyki Fryderyka Chopina.
W drodze powrotnej uczniowie otrzymali paczki mikołajkowe.
Warunki konkursu:
1) konkurs trwał będzie od 13.12.2021r. do 31.03.2022r.
2) warunkiem uczestnictwa w konkursie jest systematyczne wypożyczanie i czytanie książek
3) konkurs polega na zebraniu jak największej liczby punktów na karcie uczestnika:
a) jedna książka – 3 punkty
b) napisanie krótkiej opinii przeczytanej książki- 6 punktów
c) zdjęcie w przebraniu za bohatera ulubionej książki – dodatkowo 20 punktów.
Kategorie wiekowe uczestników:
I – klasy 1-3
II –klasy 4-6
III – klasy 7-8
-przystąpienie do konkursu jest równoznaczne z możliwością umieszczania wizerunku uczestnika w materiałach promocyjnych i na stronie internetowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego u Czubrowicach
Zasady nagradzania:
1) najlepsi czytelnicy zostaną wyłonieni na podstawie zebranych punktów
2) laureaci trzech pierwszych miejsc w w/w kategoriach wiekowych otrzymają nagrody oraz oceny za aktywność z j. polskiego
3) przewidziano wyróżnienia i dyplomy
4) najbardziej zaczytana klasa zostanie również nagrodzona
Postanowienia końcowe:
-organizator konkursu zastrzega sobie prawo zmian w regulaminie
-rozstrzygnięcie konkursu przewiduje się w kwietniu, dokładny termin wręczenia nagród zostanie ustalony i podany na stronie internetowej i tablicach informacyjnych organizatora.
Zapraszamy!!!
Zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, absolwentów naszej Szkoły oraz wszystkiej tych, którzy pragną skorzystać z naszej biblioteki do wypożyczania książek. Nasza Biblioteka jest otwarta dla wszystkich osób, których miłością jest czytanie.
Przeczytałeś ostatnio jakąś ciekawą książkę?
Co ci się w niej najbardziej podobało? A może było coś co cię zaskoczyło? Podziel się z nami jej opinią. Napisz kilka słów o książce, zachęcając tym samych pozostałe osoby do jej przeczytania. Do tej akcji zachęcamy całą społeczność szkolną i nie tylko. Krótkie informacje o książce można zostawiać w Bibliotece lub napisać w wiadomości na facebook’u Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Przedstawiamy sześć nowych pozycji książkowych:
1) Polska droga do niepodległości to ciekawa książka dzięki, której w łatwy sposób poznamy historię polskich walk oraz dowiemy się, dlaczego warto obchodzić Święto Niepodległości. Książka ta posiada kolorowe ilustracje, dzięki czym zachęca czytelnika do jej obejrzenia i przeczytania.
2) Jan Matejko malarz historii Polski to pozycja, która zgłębia w sobie historie życia najsłynniejszego polskiego malarza. W książce przedstawione są najważniejsze dzieła artysty. Spisany jest również jego życiorys.
3) Dzieci zwierząt moja przyroda to z pewnością książka idealna dla najmłodszych odbiorców, którzy fascynują się światem zwierząt i zawsze mają mnóstwo pytań. Na pewno wszelkie wątpliwości dzięki tej książce zostaną rozwiane. Ta pozycja książkowa zawiera wierszyki oraz krótkie opisy zwierząt. W ten sposób czytelnik może dowiedzieć się, w jaki sposób przychodzą one na świat, jak długo opiekują się nimi rodzice, oraz czym są karmione. Książka zawiera przepiękne ilustracje, które na pewno skuszą małe rączki do jej obejrzenia.
4) Auta. Nowy przewodnik po świecie aut i bujdy na resorach to idealna książka dla zmotoryzowanych czytelników i fanów Zygzaka McQueen’a. Mnóstwo przygód głównego bohatera, w której nie brakuje sporej dawki poczucia humoru.
5) Piłka nożna. Zasady, piłkarze, drużyny to książka dla zaciekłych fanów piłki nożnej. To w niej poznasz wspaniałych piłkarzy i najlepsze drużyny piłkarskie. Z tej książki dowiesz się, jakie są najważniejsze rozgrywki. Książka zawiera wiele ciekawych wskazówek oraz ilustracji, które na pewno przybliżą fanom piłki nożnej zasady i techniki gry.
6) Klimat i pogoda to książka, w której młody czytelnik znajdzie wiele odpowiedzi na nurtujące go pytania odnośnie codziennych zjawisk atmosferycznych. Czy pogodę można zmierzyć? Gdzie deszcz pada codziennie? Co to jest smog? Dlaczego kierowcy boją się gołoledzi? W tej książce w sposób jasny i prosty znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań. W zgłębieniu wiedzy pomagają zabawne ilustracje.
Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki i zachęcamy do wypożyczania!
W dniu 8 listopada 2021r. na zaproszenie Pani Pedagog pojawili się w Naszej Szkole Panowie Policjanci z Policji w Krzeszowicach. Zapoznali pierwszoklasistów z zawodem Policjanta oraz przeprowadzili pogadankę na temat : Bezpieczeństwo w czasie drogi do i ze szkoły.
Bardzo dziękujemy
Szkoła uczy patriotyzmy. 10 listopada w naszej szkole odbył się apel związany z 103 rocznicą odzyskania niepodległości. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego ważnego wydarzenia.
W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbyły się patriotyczne warsztaty prowadzone przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Jerzmanowicach. Dzieci z ogromną pasją wykonały przepiękne kokardy i kotyliony. Jesteśmy szkołą która w pozytywny sposób pragnie uczyć nasze dzieci miłości do swojej ojczyzny. Te wspaniałe warsztaty wpisują się w naszą misję i cele. Jednym z nich jest wychowanie młodych patriotów. Możemy z dumą powiedzieć, że to były wspaniałe zajęcia, to jest PATRIOTYZM. Pracownikom GOK-u dziękujemy za wspaniały pomysł. Zaangażowanie naszych dzieci widać na zamieszczonych zdjęciach.
W piątek przed Dniem Wszystkich Świętych byliśmy w Racławicach