Patron Szkoły

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Komisja Edukacji Narodowej opracowała nowe programy kształcenia młodzieży. We wszystkich typach szkół wprowadzono nauczanie w języku polskim, położono nacisk na umiejętności praktyczne oraz na te przedmioty, które służyły wychowaniu patriotyczno-obywatelskiemu. W programach szkolnych znalazły się historia, geografia, matematyka, nauki przyrodnicze, elementy prawa.

W 1775 roku z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej utworzone zostało Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych. Jego zadaniem było przygotowanie nowych podręczników zgodnych z potrzebami reformy szkolnictwa. Podczas osiemnastoletniej działalności Towarzystwa ukazało się 27 różnego rodzaju słowników, podręczników a także „Elementarz dla szkół parafialnych ".

Komisja  Edukacji Narodowej jedno z pierwszych (po Austrii) ministerstw oświaty w Europie, odegrała dużą rolę w wychowaniu młodego pokolenia szlachty.